Stolarka przeciwpożarowe (nazywane – ogniochronne, ogniotrwałe lub ognioodporne) to ogólnie mówiąc okna i drzwi przeciwpożarowe ale także ścianki przeciwpożarowe. Podstawową funkcją, jaką spełniają drzwi oraz okna przeciwpożarowe, jest tworzenie bariery dla ognia, niebezpiecznej wysokiej temperatury oraz trującego dymu.

Ze względu na materiał z jakiego są wykonane, możemy dokonać podziału na:

Stolarkę aluminiową przeciwpożarową można stosować w budynkach wielorodzinnych, apartementowcach i innych budynkach użyteczności publicznej. Stolarka może być przeszklona bądź wypełniona panelem nieprzeziernym. Drzwi, okna i ścianki aluminiowe mogą być stosowane wewnątrz/zewnątrz obiektów.

Drzwi stalowe są najpopularniejszymi drzwimi wśród drzwi przeciwpożarowych. Stosowane w kotłowniach, magazynach, obiektach użyteczności publicznej, w przemyśle. Dzięki estetycznej formy będą odpowiednie w wielu przestrzeniach – od produkcyjnych aż po biurowe. Konstrukcje z profili stalowych przeznaczone są do produkcji przeszklonych przeciwpożarowych przegród wewnętrznych i zewnętrznych oraz drzwi. Jeśli chodzi o okna stalowe ppoż to na ryknu dostęne są tylko stałe, nieotwierane.

Okna i drzwi drewniane ppoż są stosowane w hotelach, biurach czy oiektach zabytkowych. Okna, drzwi i ściany dremniane można wystylizować np do wnętrz zabytkowych przy zachowaniu wszelkich wymogów technicznych w zakresie ochrony ogniowej. Przeciwpożarowe drewniane przeszklone ściany działowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia, poprzez stworzenie struktury (tj. przedziału), która nie zawali się, ani nie podda się ogniowi przez określony okres czasu.

Mając na uwadze wygląd, wyróżniamy drzwi: rozwierne i przesuwne, jednoskrzydłowe i dwyskrzydłowe, pełne i przeszkolne, zewnętrzne i wewnętrzne, z samozamykaczem lub zamykane ręcznie.

Stolarkę PPOŻ oznacza się symbolami EI15, EI30, EI60, EI90, EI120, w których liczba oznacza minuty odporności drzwi na działanie ognia. Im wyższy parametr EI, tym drzwi będą zapewniały lepszą ochronę.

Stosuje się też oznaczenia: „C”, gdzie klasa C to drzwi samozamykające się lub „S”, gdzie klasa S informuje, przez ile minut drzwi zachowają dymoszczelność.

Producenci:
Global System
Padilla
Ferima
Mercor
Assa abloy
Horrman
Porta
Stobrawa
Domoferm
Małkowski martech
Pol-skone
Atlanta.pl

Wszystkie wykorzystywane przez nas produkty posiadają atesty higieniczne oraz odpowiednie certyfikaty.

Zapraszamy do kontaktu, na każde Państwa zapytanie odpowiemy.