Klapy oddymiające (określane również jako klapy dymowe) są elementem systemu oddymiania. Głównym ich celem jest odprowadzanie dymu oraz ciepła, co w wielkim stopniu ułatwia ewakuację oraz zwiększa szansę na przeżycie w czasie pożaru, gdyż duża ilość ofiar pożaru ginie wskutek zaczadzenia dymem a nie przez płomienie. Są umieszczane w najwyższych punktach budunków.
Wysoka temperatura zagraża nie tylko ludziom ale i konstrukcji budynków, oddymianie skutecznie zmniejsza te zagrożenia.

Oprócz swojej głównej roli, na co dzień klapy dymowe świetnie sprawdzają się jako urządzenia do wentylacji pomieszczeń.

Do sterowania klapami oddymiającymi używane są mechanizmy pneumatyczne, elektryczne bądź mechaniczne i to one odpowiadają za wyzwolenie się klapy po włączeniu się czujnika dymu. Mechanizmy pneumatyczne są samodzielnymi urządzeniami, z zamontowanym wyzwalaczem termicznym lub sprężyną gazową z bezpiecznikiem termicznym.

Klapy dymowe dostępne są praktycznie we wszystkich możliwych rozmiarach.

Klapy dymowe mogą być rozmieszczone na dachu pynktowo albo występować w pasmach świetlnych. Ich zastosowanie pozwala doświetlić światłem naturalnym pomieszczenia, w których są zamontowano.

W celach doświetlenia doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych oraz miejscach użyteczności publicznej, jak centra handlowe i urzędy świetliki czy wyłazy dachowe. Wyłazy dachowe nie tylko pozwalają doświetlić powierzchnię światłem naturalnym, ale również ułatwiają wyjście na dach.

Świetliki dachowe mogą być nieotwieralne lub z funkcją przewietrzenia. Jeśli na danym obiekcie możliwe jest wykorzystanie naturalnego światła słonecznego to zamiast świetlików dachowych można zamontować pasma świetlne, które mają formę długich i przezroczystych pasów. Pozwoli to także na oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.