Bramy przeciwpożarowe mają ważne zadanie do spełnienia na wypadek pożaru – zamknięcie przejścia pomiędzy strefami pożarowymi. Bramy ognioodporne stosuje się je w dużych obiektach takich jak magazyny, sklepy wielkopowierzchniowe czy hale produkcyjne. Otwierane są ręcznie lub dzięki napędowi elektrycznemu, a zamykanie odbywa się automatycznie. W przypadku pożaru zamknięcie ich uruchomi impuls z centrali przeciwpożarowej, który zwalnia specjalny elektromagnetyczny trzymacz. Dzięki temu bramy przeciwpożarowe powodują, że ogień zostaje zatrzymany w jednej strefie, co umożliwia ludziom ewakuację, a także zmniejszenie strat spowodowanych pożarem.

Aby brama przeciwpożarowa o danej konstrukcji uzyskała określoną klasę odporności ogniowej, np. EI 60, powinna spełniać wymagane parametry techniczne w zakresie izolacyjności ogniowej (I) oraz szczelności ogniowej (E) w czasie co najmniej 60 min. Bramy mogą mieć oznaczenie EI30, EI60, EI120.

Bramy przeciwpożarowe dostępne w różnych wariantach, między innymi są to:

1. bramy poziomie:

Skrzydła bram ppoż w pozycji zamkniętej blokowane są przez rygiel (górny i dolny) i zapadkę zamka. Utrzymanie bramy w pozycji otwartej możliwe jest po zastosowaniu elektrotrzymacza i podłączenia go do centrali przeciwpożarowej. W przypadku zagrożenia pożarowego centrala sygnalizacji pożaru zwalnia elektrotrzymacz, skrzydła bramy dzięki samozamykaczom zamykają przejście między strefami przeciwpożarowymi.

Przeciwpożarowe bramy przesuwne są przeznaczone do oddzielenia stref pożarowych. Mają zastosowanie głównie w obiektach użyteczności publicznej, centrach handlowych, zakładach produkcyjnych. Są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie dysponujemy zapasem miejsca z jednej lub 2 stron otworu. Rodzaje bram przesuwnych:

   • jednoskrzydłowe – skrzydło bramy stanowi jedną całość. Jest przesuwane w lewą lub prawą stronę otworu
   • dwuskrzydłowe – skrzydło bramy podzielone jest na dwie części (symetrycznie lub niesymetrycznie) i przesuwają sie w przeciwległe strony otworu
   • teleskopowe – skrzydło składa się z 2 lub 3 części i jest przesuwane w lewą lub prawą stronę otworu. Po otwarciu panele nakładają sie na siebie. Dzięki temu rozwiązaniu można zmniejszyć ilość miejsca potrzebnego na ustawienie bramy w pozycji otwartej.

2. bramy pionowe:

Rolowane bramy przeciwpożarowe, znakomicie sprawdzają się w sytuacji ograniczonej ilości miejsca wokół otworu, dzięki zwartej konstrukcji oraz prostemu sposobowi montażu i łączenia poszczególnych lameli.

Skrzydło bramy zamyka się grawitacyjnie pod własnym ciężarem. Szybkość zamykania regulowana jest przez odpowiedni dobór przeciwciężaru. Utrzymywanie bramy w pozycji otwartej umożliwia elektrotrzymacz podłączony do centrali przeciwpożarowej. W przypadku zagrożenia pożarowego centrala zwalnia elektrotrzymacz i brama zamyka przejście między strefami pożarowymi. Otwieranie bramy odbywa się w sposób ręczny (standard) lub automatyczny za pośrednictwem napędu elektrycznego.

Bramy przeciwpożarowe opuszczane mają zastosowanie w sytuacji, kiedy dysponujemy wysokim nadprożem nad otworem, do którego chcemy zamontować bramę. Możliwość wykonania bram w dużych wymiarach powoduje, iż jest to bardzo atrakcyjny produkt.

Rodzaje bram:

   • jednoskrzydłowe
   • teleskopowe dwuskrzydłowe

 

Brama segmentowa jest bramą przeciwpożarową i jednocześnie funcjonalną bramą przemysłową. Dzięki temu nie ma konieczności rozdzielania funkcji ochrony przeciwpożarowej otworu i jego codziennego zamykania poprzez stosowanie dwóch bram. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce zabudowy, obniża koszty i gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Brama segmentowa jest bramą przeciwpożarową i jednocześnie funcjonalną bramą przemysłową. Dzięki temu nie ma konieczności rozdzielania funkcji ochrony przeciwpożarowej otworu i jego codziennego zamykania poprzez stosowanie dwóch bram. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce zabudowy, obniża koszty i gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

   • centrach logistycznych,
   • biurowcach
   • obiektach przemysłowych i magazynowych, halach,
   • pomiędzy kondygnacjami technicznymi,
   • budynkach mieszkalnych,
   • galeriach handlowych,
   • garażach kilkupoziomowych, podziemnych, wielostanowiskowych,
   • szpitalach,
   • fasadach okna,
   • hotele, pensonaty,
   • pomieszczenia kasowe,
   • teatrach, operach.

W naszej ofercie ofercie znajdują się również osprzęt do bram przecipożarowych m.in. centrale sterujące, które odpowiadają za uruchomienie bram. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów – staramy się oferować kompleksowe usługi, dając możliwość zaopatrzenia się we wszystkie potrzebne materiały związane z techniką przeciwpożarową.

Wszystkie wykorzystywane przez nas produkty posiadają atesty higieniczne oraz odpowiednie certyfikaty.