Bramy przeciwpożarowe mają ważne zadanie do spełnienia na wypadek pożaru – zamknięcie przejścia pomiędzy strefami pożarowymi. Bramy ognioodporne stosuje się je w dużych obiektach takich jak magazyny, sklepy wielkopowierzchniowe czy hale produkcyjne. Otwierane są ręcznie lub dzięki napędowi elektrycznemu, a zamykanie odbywa się automatycznie. W przypadku pożaru zamknięcie ich uruchomi impuls z centrali przeciwpożarowej, który zwalnia specjalny elektromagnetyczny trzymacz. Dzięki temu bramy przeciwpożarowe powodują, że ogień zostaje zatrzymany w jednej strefie, co umożliwia ludziom ewakuację, a także zmniejszenie strat spowodowanych pożarem.

Aby brama przeciwpożarowa o danej konstrukcji uzyskała określoną klasę odporności ogniowej, np. EI 60, powinna spełniać wymagane parametry techniczne w zakresie izolacyjności ogniowej (I) oraz szczelności ogniowej (E) w czasie co najmniej 60 min. Bramy mogą mieć oznaczenie EI30, EI60, EI120.
Bramy przeciwpożarowe dostępne w różnych wariantach, między innymi są to:
1. bramy poziomie:
Skrzydła bram ppoż w pozycji zamkniętej blokowane są przez rygiel (górny i dolny) i zapadkę zamka. Utrzymanie bramy w pozycji otwartej możliwe jest po zastosowaniu elektrotrzymacza i podłączenia go do centrali przeciwpożarowej. W przypadku zagrożenia pożarowego centrala sygnalizacji pożaru zwalnia elektrotrzymacz, skrzydła bramy dzięki samozamykaczom zamykają przejście między strefami przeciwpożarowymi.
Przeciwpożarowe bramy przesuwne są przeznaczone do oddzielenia stref pożarowych. Mają zastosowanie głównie w obiektach użyteczności publicznej, centrach handlowych, zakładach produkcyjnych. Są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie dysponujemy zapasem miejsca z jednej lub 2 stron otworu. Rodzaje bram przesuwnych:
-
-
- jednoskrzydłowe – skrzydło bramy stanowi jedną całość. Jest przesuwane w lewą lub prawą stronę otworu
- dwuskrzydłowe – skrzydło bramy podzielone jest na dwie części (symetrycznie lub niesymetrycznie) i przesuwają sie w przeciwległe strony otworu
- teleskopowe – skrzydło składa się z 2 lub 3 części i jest przesuwane w lewą lub prawą stronę otworu. Po otwarciu panele nakładają sie na siebie. Dzięki temu rozwiązaniu można zmniejszyć ilość miejsca potrzebnego na ustawienie bramy w pozycji otwartej.
-
2. bramy pionowe:
Rolowane bramy przeciwpożarowe, znakomicie sprawdzają się w sytuacji ograniczonej ilości miejsca wokół otworu, dzięki zwartej konstrukcji oraz prostemu sposobowi montażu i łączenia poszczególnych lameli.
Skrzydło bramy zamyka się grawitacyjnie pod własnym ciężarem. Szybkość zamykania regulowana jest przez odpowiedni dobór przeciwciężaru. Utrzymywanie bramy w pozycji otwartej umożliwia elektrotrzymacz podłączony do centrali przeciwpożarowej. W przypadku zagrożenia pożarowego centrala zwalnia elektrotrzymacz i brama zamyka przejście między strefami pożarowymi. Otwieranie bramy odbywa się w sposób ręczny (standard) lub automatyczny za pośrednictwem napędu elektrycznego.
Bramy przeciwpożarowe opuszczane mają zastosowanie w sytuacji, kiedy dysponujemy wysokim nadprożem nad otworem, do którego chcemy zamontować bramę. Możliwość wykonania bram w dużych wymiarach powoduje, iż jest to bardzo atrakcyjny produkt.
Rodzaje bram:
-
-
- jednoskrzydłowe
- teleskopowe dwuskrzydłowe
-
Brama segmentowa jest bramą przeciwpożarową i jednocześnie funcjonalną bramą przemysłową. Dzięki temu nie ma konieczności rozdzielania funkcji ochrony przeciwpożarowej otworu i jego codziennego zamykania poprzez stosowanie dwóch bram. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce zabudowy, obniża koszty i gwarantuje pełne bezpieczeństwo.
Brama segmentowa jest bramą przeciwpożarową i jednocześnie funcjonalną bramą przemysłową. Dzięki temu nie ma konieczności rozdzielania funkcji ochrony przeciwpożarowej otworu i jego codziennego zamykania poprzez stosowanie dwóch bram. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce zabudowy, obniża koszty i gwarantuje pełne bezpieczeństwo.
-
-
- centrach logistycznych,
- biurowcach
- obiektach przemysłowych i magazynowych, halach,
- pomiędzy kondygnacjami technicznymi,
- budynkach mieszkalnych,
- galeriach handlowych,
- garażach kilkupoziomowych, podziemnych, wielostanowiskowych,
- szpitalach,
- fasadach okna,
- hotele, pensonaty,
- pomieszczenia kasowe,
- teatrach, operach.
-
W naszej ofercie ofercie znajdują się również osprzęt do bram przecipożarowych m.in. centrale sterujące, które odpowiadają za uruchomienie bram. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów – staramy się oferować kompleksowe usługi, dając możliwość zaopatrzenia się we wszystkie potrzebne materiały związane z techniką przeciwpożarową.
Wszystkie wykorzystywane przez nas produkty posiadają atesty higieniczne oraz odpowiednie certyfikaty.